CSR1206FKR200 0.2Ω ±1% 1W Current Sense Resistor 1206 Size Low TCR 100ppm/°C Solid Metal Element AEC-Q200 Qualified Excellent Stability for Power
TOP Electronic Industry Co., Ltd.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Brand Name : Stackpole Electronics Inc
Model Number : CSR1206FKR200
Certification : CE, GCF, ROHS
Place of Origin : China
MOQ : 1
Price : Negotiable
Payment Terms : T/T, Western Union,
Supply Ability : 1000pcs per month
Delivery Time : 3-5 working days after received the payment
Function : Step-Up, Step-Down
Output Configuration : Positive or Negative
Topology : Buck, Boost
Output Type : Adjustable
Number of Outputs : 1
Contact Now
CSR1206FKR200 0.2Ω ±1% 1W Current Sense Resistor 1206 Size Low TCR 100ppm/°C Solid Metal Element AEC-Q200 Qualified Excellent Stability for Power Management
Features
  • 0201 to 1225 sizes available
  • Power ratings to 3 W
  • Available in E24 and other common values
  • E96 and other values may be available upon request
  • RoHS compliant, REACH compliant, lead free and halogen free
Applications
Description
Technical Specifications
Category
Resistors
Chip Resistor - Surface Mount
Mfr
Stackpole Electronics Inc
Series
CSR
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Part Status
Active
Resistance
200 mOhms
Tolerance
±1%
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Composition
Thick Film
Features
Current Sense
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package
1206
Size / Dimension
0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)
Number of Terminations
2
Failure Rate
Drawing
Our Advantages
  • High quality products - our offers are 100% new and original, ROHS compliant
  • Competitive price - good purchase channels with good price
  • Professional service - strict quality testing before shipment, and perfect after-sales service
  • Adequate inventory - supported by our strong purchasing team
  • Fast delivery - we ship goods within 1-3 working days after payment confirmation
Be sure to meet your need for all kinds of components.
Product List
The offers including:
Strong in Brand:
Product Tags:
1206 current sense resistor
low TCR solid metal resistor
AEC-Q200 qualified power resistor
Quality CSR1206FKR200 0.2Ω ±1% 1W Current Sense Resistor 1206 Size Low TCR 100ppm/°C Solid Metal Element AEC-Q200 Qualified Excellent Stability for Power for sale
CSR1206FKR200 0.2Ω ±1% 1W Current Sense Resistor 1206 Size Low TCR 100ppm/°C Solid Metal Element AEC-Q200 Qualified Excellent Stability for Power Images